Fotoğraflarda; Turkiye’nin kitaplık şeklindeki kütüphanesi, bir mimari harikası


Türkiye'nin Karabük ilinde bulunan bu kütüphanenin en dikkat çekici özelliklerinden birisi, rafta dizilmiş devasa kitap dizisine benzeyen mimari özelliğine sahip bir kütüphane olmasıdır.

Türk hayırsever Kamil Güleç tarafından yaptırılan, Türkiye'nin Karabük ilinde bulunan kitap şeklindeki büyük bir kütüphanenin açılması projeyesinin tamamlanmasını sağladı.

ABD'deki Kansas Şehri Halk Kütüphanesi'nden esinlenen bina, mahallenin manzarasını değiştirdi ve başlıca turistik mekanlarından biri haline geldi. Aynı zamanda bir diğer özelliği de ülkedeki en az 190 üniversite kütüphanesine de erişim sağlanabilmektedir.

Kütüphanenin örnek bazı fotoğrafları:

ABD, Kansas'ta bir kütüphaneneden esinlenerek inşa edilmiş olan Kamil Güleç Kütüphanesin’den genel bir görünüm.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) kampüsündeki kütüphane, Türk hayırsever Kamil Güleç'in desteğiyle inşa edildi ve onun adını aldı.

Pandemi döneminde öğrenciler evlerine hapis olurken;  2020 yılında yaklaşık 500.000 öğrenci kütüphaneden aktif olarak yararlandı.

Öğrencilerin kendi kendine kontrol sistemli olarak ödünç alıp iade edebildikleri ve cep kitaplığı hizmeti ile cep telefonlarını taranabilir bir cihaz olarak kullanabildikleri kütüphaneden bu sistem ile yaklaşık 116.943 kişi faydalandı.

İade edilen kitaplar sterilize edildikten sonra tekrar raflara yerleştirilmektedir.

Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, kütüphanenin Türkiye'de benzersiz bir dış tasarıma sahip olduğunu ve okul için ayrı bir kimlik kazandırdığını söyledi.

Refik Polat; "Kütüphanemizde yaklaşık 60.000 basılı kitabımız var. Dünya artık elektronik kitaplara ve dergilere yöneldi. 20.000'den fazla e-kitabımız ve yaklaşık 40.000 e-dergimiz var. Kütüphanemiz yaygın olarak kullanılıyor" dedi.

Refik Polat; Kütüphanede makaleler, tezler ve diğer kaynakları içeren yaklaşık 6 milyon eserin bulunduğunu belirtti.

Refik Polat : "Tüm sistemi yapay zeka ile çalışabilecek bir seviyeye getirmeye çalışıyoruz," diyerek, kütüphane yetkililerinin kimse olmasa bile onu işlevsel hale getirmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Dev bir kitaplık şeklinde kendini gösteren çarpıcı mimarisiyle dikkat çeken Kamil Güleç Kütüphanesi, dünya Covid-19 salgınıyla savaşırken ağırlıklı olarak elektronik formda okuyucuları ağırlamayı başardı.

Kaynak: https://www.trtworld.com/magazine/in-photos-turkey-s-bookshelf-shaped-library-an-architectural-marvel-43710


    Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz.